Ako správne používať stránky: Červeno označený text je odkazom na fotografie, či texty. Tie je nutné po prezretí zatvárať.

Otváracie hodiny:
Po - zatvorené (closed)
Ut-Pi: 09.00-16.30 hod.
So-Ne: 12.00-16.00 hod.

Adresa:
Ul. A. Warhola 749/26, 068 01 Medzilaborce

Tel./Phone:
+421 57 748 00 72
Fax: +421 57 732 1069
E-mail: awmuzeum@post.sk

Iné odkazy:
AndyWarhol.sk
Warholfoundation.org
The Andy Warhol Museum


 
 


Múzeum Andyho Warhola Medzilaborce

      

"Ak mám byť úprimný, pre mňa osobne existujú dvaja. Slávny Andy Warhol - kráľ pop-artu a Andrej Warchola - syn chudobných Rusínov z malej dedinky Miková na východe Slovenska. Prostý, obyčajný človek, podobný tisíckam iných Slovanov."
(Dr. Michal Bycko)

Múzeum bolo otvorené 30. júna 1991vďaka iniciatíve Johna Warhola, viceprezidenta nadácie Andyho Warhola v New Yorku a ďalších nadšených propagátorov zakladateľa popartu. Stála expozícia múzea bola koncipovaná tak, aby vizuálne i obsahovo pojala súvislosť všetkých faktov okolo zriaďovaní múzea i samotného Andy Warhola. Andy Warhol je známy umelec, ktorý vedel z každodenných vecí spraviť umenie.
Veľká sála múzea patrí originálom a plagátom Andy Warhola, výtvarníka, predstaviteľa pop-artu, ktorého rodičia pochádzali z neďalekej obce Miková. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach je jedinou inštitúciou v Európe, ktorá sa venuje dielu a pôvodu jedného z najvýznamnejších umelcom druhej polovice 20. storočia – Andymu Warholovi.

Expozície: Múzeum má tri stále expozície pozostávajúce z diela Andyho Warhola, jeho staršieho brata - amatérskeho výtvarníka Paula a napokon synovca Jamesa, ktorý je profesionálnym umelcom. Okrem toho má samostatnú expozíciu Ultra Vioolet. Múzeum sa venuje aj uchovávaniu a prezentovaniu dokumentov, artefaktov a iných materiálov o pôvode Andyho Warhola.

Kolekcia múzea  je orientovaná tak, aby jednotlivé diela reprezentovali najdôležitejšie etapy a obdobia Warholovej tvorby. Diela a ich témy, ktoré tvoria expozíciu Andy Warhola, v čomsi súvisia s našou zemou. Nie sú vyberané za účelom našej propagácie (Červený Lenin, dve grafiky komunistických symbolov a pod. ), ale súvisia s dejinami štátu, v ktorom táto expozícia na neurčitý čas zaujala svoje miesto. Niekoľko rokov pred jeho predčasnou smrťou sa Andyho spýtali, ktoré slová by si vybral na svoj epitaf. Podotkol, že jeho posledný "titul" by mal byť prostý, najlepšie jednoslovný: "FIKCIA".Spojením A.Warholu s Medzilaborcami sú jeho rodičia. Ich osud začal v neďalekej obci Miková koncom 19. storočia. Jeho matka rodisko často spomínala, no Andy nikdy na Slovensku nebol. No nápad na založenie múzea sa v Medzilaborciach ujal. Syn Rusínov z Mikovej, ktorý sa stal známym po celom svete sa stal najväčším lákadlom pre toto malé mestečko. Zaujímavé sú spomienky jeho rodiny zo Slovenska.

Životopis A.Warhola:
-Narodenie v USA
-Mladosť Andyho
-Tvorba Warhola
-Postrelenie v štúdiu
-Smrť umelca

      

"In the future,
everyone will be world
famous for 15 minutes"
A.Warhol